[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 379: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4505: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4507: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4508: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4509: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
AnimeWeb.hu - Fórum - Téma megtekintése - Manga vs. anime?
Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2024.04.16. 11:02



Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 
 Manga vs. anime? 
Szerző Üzenet
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Manga vs. anime?
Melyik jobb? És miért? Erről lehet persze általánosan is beszélni, van aki ezt, van aki azt kedveli inkább, de lehet az egyes címek alapján is megvitatni, hogy a mangája vagy az animéje volt-e jobb, és miért.


2011.06.06. 11:13
Profil
Chibi
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.11. 17:20
Hozzászólások: 19
Hozzászólás Re: Manga vs. anime?
Hát nálam a 100 egynéhány részes sorozatok nem játszanak, azokat csak olvasom.

De vannak szép igényes animék is amiket jó megnézni akár többször is.


2011.06.06. 12:53
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:31
Hozzászólások: 383
Hozzászólás Re: Manga vs. anime?
Az animékkel szembesültem először, mint rajzfilmekkel. De később a képregényeket is megkedveltem, persze ezek először még nem mangák voltak, azokhoz nagyon nehéz volt jó ideig hozzá jutni.
Mindent összevetve, mindkét stílusnak megvannak szerintem az előnyei. Mindkettő nagyfokú művészi lehetőségeket rejt magában.
A mangákban a fekete-fehér rajzok kontrasztosságának köszönhetően, az alkotó nagyon mélyen képes érzékeltetni a megragadott képzeletpillanatokat. Apróbb mozdulatok művészi szintig kidolgozva, vagy akár chibi módjára elnagyolva, rengeteg érzelmet tudnak visszaadni.
Az animékben ezzel szemben, viszont a rendkívül színes megjelenítés, és az egyedi mozgásvilág, kiegészítve remek szinkronhangokkal, zenékkel egy egészen más dimenzióba repítheti az embert.
Ezért én mindkettőt kedvelem. És ha látok egy jó animét, volt már rá példa hogy megnéztem a mangáját. De fordítva is előfordult.
Ha mindenképpen választanom kell, akkor én inkább anime párti vagyok, mivel ez a megjelenítési mód áll jobban közel a szívemhez. (Ezért is lettünk AnimeWeb :) )


2011.06.06. 21:42
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Manga vs. anime?
Ha jól számolom, olyan még nem volt, hogy egy manga olvastán kezdtem az animét megnézni, viszont fordítva előfordult. De én is inkább animét néztem/nézek, és ritkán nyúlok olyan mangához, amit animében már láttam. Van viszont néhány kivétel, pl. a Lady Georgie, a Kare Kano, a Clover, de általában mangában olyat olvasok, amit nem igazán animésítettek meg, és többnyire rövidebb lélegzetű mangákat.

Van, amikor nincs türelmem animét nézni, hanem olvasni támad kedvem, na ilyenkor mangázok. A mangaolvasás előnye számomra, hogy online is lehet, vagyis nem kell kiválasztani, letölteni, bosszankodni, ha mégsem találtam el a megfelelőt a hangulatomhoz... Egyszerűbb, gyorsabb, szórakoztató, közben zenét is lehet hallgatni... Bár a szemet jobban rontja az online olvasás, mint az anime nézés.

Mivel csak néhányba kóstoltam bele, aminek az animéjét is láttam, konkrét összehasonlításokat nem nagyon tudok tenni. A Clover vagy a Fake esetében az animében igencsak kevés, kiragadott darabja volt a mangának, tehát a manga többet adott, az anime csak trailernek volt jó. A Georgienál A Kare Kano egy külön eset, mivel ott az anime igencsak a mangát használja képileg is, szóval ott a manga megint csak a történet folytatásával nyújt többet, iletve hogy nincs az a kísérletezés a képi interpretáció modjával, ami némelyik anime epizódnál eléggé irritálóra sikerült, legalábbis nekem.


2011.06.07. 17:52
Profil
Samurai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.16. 14:47
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: Manga vs. anime?
Csatlakozva az előttem szólókhoz én is inkább anime-párti vagyok. Bár ha így szembeállítjuk őket akkor előbb utóbb felmerül az adaptáció kérdése, mert a két médium között átmenet van. És ha bővíteni akarnánk akkor bevonhatnánk az élőszereplős filmeket, és a játékokat is, valamint az irodalmi műveket (a light novell-re gondolok főleg) és akkor már lenne egy teljes ötszögünk, aminek a csúcsai kapcsolódnak az összes többi csúcshoz (gráfelméletben erősek előnyben), bármelyik művet átültethetik egyikből egy másik műfajba. Kb mindegyikre volt már példa, a leggyakoribb azonban az, hogy ha valami sikeres a saját műfajában, akkor azt megcsinálják a másik háromban is. Persze van amit nem lehet, mert annyira telítve van a saját műfajának eszközeivel, ez például az irodalmi művek kapcsán van így, amik közül néhány annyira szövegközpontú, hogy csak nehezen lehet filmet csinálni belőle. Persze így is megteszik, és ilyenkor kapunk olyan animéket, mint pl Bakemonogatari ami erősen "szövegnehéz", vagy a Kara no Kyoukai, ami szerencsére már írásban is képek és hangulatok festésével operált, és ezt meg lehetett valósítani filmen is, csak persze a végeredmény más, mint a szavakkal festett kép.

Nem érzem, hogy az "vs" odaillene akár a manga és az anime közé. Nézhetjük a két médium pro és kontra oldalait, de ettől még nem lesznek természetszerűleg szembenálló oldalak. Gazdaságilag fogalmam sincs mennyire van szó rivalizálásról, én szeretem a szórakoztatóipart egy nagy masszának tekinteni, figyelmen kívül hagyva, hogy szegény manga rajzoló tönkremegy ha nem veszik meg a mangáját, mert az emberek inkább animét néznek. Szerintem a kettő inkább kiegészíti egymást, ahogy a többi három is. Alapvetően van egy világ amit kitalál egy művész. Attól függően, hogy mihez van tehetsége, megírja vagy megrajzolja. Ha szerencsés, vannak kapcsolatai stb, akkor ebből lesz egy könyv, egy manga, egy anime, egy játék. Ha sikeres, akkor jönnek az adaptációk, a könyvből animét csinálnak, az anime sikerén felbuzdulva játékfejlesztő cégek megveszik a kiadási jogokat és piacra dobnak játékokat, amikben az anime vagy a könyv sztoriját lehet játszani. Sok ilyen sikertörténet van, de a leggyakoribb persze az, hogy mangából animét csinálnak.

Az ilyen adaptációknál meg mindig felmerülnek a szokásos kérdések és szempontok, miért jobb ez vagy az, ez mindig az adott műtől függ, van amit jobban megoldanak, van, amit kevésbé jól. Én pl nem bírtam végigjátszani a Shingetsutan Tsukihime játékot, mert hihetetlenül sokat kellett volna hozzá olvassak, de az anime bejött, még úgy is, hogy tudtam, az anime története a játéknak csak az egyik lehetséges végigjátszását követi. A final fantasy játékokat viszont végig tudtam játszani, az animéket viszont nem bírtam annyira, főleg az Advent Childrent. Persze az mindig pozitív élmény mikor az ember felismeri a szereplőket meg a történetet egy más közegben, mint ahol eredetileg találkozott vele, de ez nem tud elvinni egy filmet. Az adaptációk mindig a rendező szakmai tudásán és motivációján múlnak, hogy hogyan oldja meg.

És egyébként ez az adaptáció dolog nem csak sztorikkal működik, művészi eszközöket is adaptálnak más műfajokból. A mangába pl Tezuka Osamu vitte be nyugati rajzfilmekből vett képi elemeket (szerette a Bambit) és filmes technikákat is alkalmazott, ezért olyan sok manga mintha filmkockákat néznénk. Lényegében a narratíva szerepét eltolta a szövegről a képek felé, így dinamikusabb lett a manga. A visual novell típusú játékok rengeteget vesznek át a mangákból, az animék pedig leginkább a mangákból.

Szóval szembeállításon túl még elválasztani se nagyon lehet egymástól animét, mangát meg minden mást, annyira együtt vannak jelen.


2011.06.07. 18:51
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Manga vs. anime?
A szembeállítás talán kicsit erős, de néző, olvasó, fogyasztó, rajongó (nevezzük bármelyiknek) szemszögből viszont már lehet "vs", mert vannak, akik animepártiak és vannak, akik meg mangapártiak inkább. Feltehetően kevés az olyan személy, aki - ha kicsit is mélyebben belekerült ebbe a körbe - nem próbálja ki mindkét vivőközeget. Továbbá olyanm módon is megállja a helyét a "vs", hogy vessük össze adott cím manga ill. anime változatát, kinek mi jön be jobban, miért, stb. :)
Szóval csak így egyszerű hétköznapi felhasználóbarát "vs". XD


2011.06.07. 19:21
Profil
Samurai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.16. 14:47
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: Manga vs. anime?
Értem én, de ez egy elég szubjektív dolog. Én egy kezemen meg tudom számolni hány mangát olvastam, illetve csak egy teljesen végig, animét meg több százat, szóval a kevesek közé tartozok. Nincs olvasásundorom, csak lusta vagyok magát olvasni, szóval ilyen is van. Persze mikor valami hosszabb sorozat egy részének úgy van vége, hogy érdekel mi lesz, akkor a mangában előreolvasok ;)

Illetve módosítanom kell, olvasok én mangákat, de csak hentai mangákat és doujinshit. De ez a 18+ részbe való (6)


2011.06.07. 19:40
Profil
Kouhai
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.09. 17:08
Hozzászólások: 63
Hozzászólás Re: Manga vs. anime?
Én az animéket preferálom. :) Mangákat már csak szuvenírként vásárolok, monitorról olvasni pedig nem szeretem őket, és akkor már inkább animézésre fordítom az időmet.

_________________




2011.06.09. 19:30
Profil
Chibi
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.09. 18:06
Hozzászólások: 22
Hozzászólás Re: Manga vs. anime?
Jó kérdés. Sokkal több animét láttam, mint amennyi mangát olvastam, és ha egy mangának létezik animeadaptációja, akkor először azzal próbálkozok, de eddigi tapasztalataim alapján, az anime csak nagyon elvétve tud valami pluszt hozzátenni a manga történetéhez. Ráadásul azt vettem észre, hogy mostanában gyakran úgy készülnek az animék, mintha csak a manga reklámozása lenne a céljuk, és igazából még csak meg se kísérlik, hogy egy kerek történetet meséljenek el, hiszen akit érdekel a folytatás, az úgyis megveszi a mangát.
Mondjuk ugyanez fordítva is igaz, ha az anime az eredeti, akkor a belőle készült manga verzió gyakran nem több puszta fenszerviznél, és az anime ismerete nélkül általában nem is érthető.

Én igazából szeretem mindkét médiumot, szívesen olvasok mangát, és nézek animét is, választani köztük viszont így nem tudok, legfeljebb akkor, ha egy konkrét történet manga és anme verziójától lenne szó. ^^'

_________________



2011.06.10. 20:45
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Manga vs. anime?


2011.06.10. 21:02
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10 hozzászólás ] 

Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
cron