[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4505: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4507: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4508: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 4509: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3706)
AnimeWeb.hu - Fórum - Téma megtekintése - Helyesírási kiskáté
Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2024.04.16. 19:36



Hozzászólás a témához  [ 31 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
 Helyesírási kiskáté 
Szerző Üzenet
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Helyesírási kiskáté
Gondoltam, gyűjtsünk már össze pár szabályt, megkönnyítve a magunk és egymás dolgát.
Kezdeném ezzel az összefoglalóval: http://fanfiction.csodaidok.hu/helyesir.php

Egyébként ez hasznos lenne a felhasználóink számára is, csak nem tudom, melyik fórumba illene?


2012.07.24. 15:07
Profil
Samurai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.16. 14:47
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Szerintem külön téma és bővüljön csak


2012.07.25. 18:22
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Kérdés: bürokrácia vagy bürokráció? Vagyis: utóbbi is egy helyes szó? (és ez még rímel is)


2012.07.26. 11:05
Profil
Senpai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.15. 19:08
Hozzászólások: 471
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté

_________________
"Please, don't dawdle Alice, we're very late indeed."


2012.07.26. 13:21
Profil
Samurai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.16. 14:47
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Sztem nincs olyan, hogy bürokráció.


2012.07.26. 14:18
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Köszönöm, morwen. XD Ezt a szót ugyanis Te követted el a Strike Witches leírásodban. Én sem ismertem ilyen szót, viszont a google-lal rákeresve több helyen így írják, úgyhogy kezdtem azt hinni, lemaradtam. :D

És még egy kérdés: meszely vagy messzely? Most függetlenül a helyesírás-ellenőrzőktől, mivel egy sz-szel is gyakorta látni.


2012.07.26. 14:29
Profil
Senpai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.15. 19:08
Hozzászólások: 471
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté

_________________
"Please, don't dawdle Alice, we're very late indeed."


2012.07.26. 16:13
Profil
Samurai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.16. 14:47
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Lehet hogy régen messzely volt, vagy az valami dialektus, ma meg meszely, de nekem jobban rááll a szám a két sz-re. Amúgy nagyon nem hangzik magyar szónak.

Ha hülyeségeket írok nyugodtan javítsd ki, mindig szoktak lenni elgépeléseim. Ja és kész van a leírás a boke-tsukkomis dologról, wiki+saját anyagból meg jegyzetekből született.


2012.07.26. 18:12
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Nyugodtan kijavítottam, de rákerestem google-ben a rosszul írt szóra, és elég sok helyen használták így. Kicsit mintha a bürokráciát meg a rációt hoznák össze, pedig az aztán nem sok van benne. XD ;)


2012.07.26. 19:10
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Kihoztam a témát ide, hadd okuljon mindenki. ;) :) :) :)
És kedves felhasználók (is), lehet kérdezni, ha valaminek a helyesírása nem tiszta!


2012.08.02. 16:44
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
A legutóbbi leírás kapcsán, jegyezzük már meg minden esetre.

Dátum kiírásánál, pl. huszonnegyedikén, a szám után nem kell pont! Tehát helyesen 24-én (és nem 24.-én).

Japán mint ország nagy kezdőbetűvel írandó, de pl. japán lányok, japán divat, tehát mint melléknév, kis kezdőbetűvel.

Súly ly-nal, lesújt, sújt j-vel írandó.


2012.08.28. 13:07
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
adaptáció= valaminek a más formában történő feldolgozása, pl. visual novelből animét csinálnak. Illetve alkalmazkodást is jelent. Ilyen értelemben a fenti példa: VN animére való alkalmazása.
Ezzel szemben adoptáció=örökbefogadás.

És Japán, az ország továbbra is nagybetű! Legközelebb harapok ezért! :P :@ (H)
(akinek inge, az tudja...)


2012.10.11. 09:13
Profil
Samurai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.16. 14:47
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Komolyan van aki adoptációt ír adaptáció helyett?


2012.10.11. 18:00
Profil
Senpai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.15. 19:08
Hozzászólások: 471
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
mivel mostanság 2x is találkoztam ezzel:

léleGzik meg léGzik nem léleKzik meg léKzik. levegő, lég stb..

_________________
"Please, don't dawdle Alice, we're very late indeed."


2012.10.11. 19:24
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:31
Hozzászólások: 383
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Sokfélék vagyunk. Vannak, akik kitűnően írnak helyesen, jó a nyelvérzékük, remekül fogalmaznak. Ő belőlük lesznek a nyelvészek, írók, műfordítók. Vannak akik a matematika világában jártasak. Belőlük lesznek a programozók, különleges mérnökök. Vannak közöttük kicsit szadistább hajlammal bírók, belőlük lesznek a matematika tanárok. Vannak akik a biológia és a természet, vagy a kémia világában mozognak otthon. Belőlük lesznek a kutatók, vegyészek, orvosok. Vannak akik a fizikában jártasak, ők nagyszerű elméleteket gyártanak a gravitáció törvényeiről, a mágneses rezonanciáról, vagy a ráérős idejükben otthon garázsban hoznak létre miniatűr fekete lyukat. Vannak akik a testük neveléséből élnek. Persze ez is szerteágazó, mert van aki izomra gyúr pl. a súlyemelők, és van aki kitartásra, pl. a tájfutók, és persze van akik a szépségre ők lesznek a szupermodellek, vagy pechesebb esetben azok akik az út szélén kínálják szolgáltatásaikat. Vannak még gyakorlati emberek, akik képesek egy darab drótból és néhány csavarból hidak vázszerkezetét összerakni egy rajz alapján, vagy mikroszámítógépet építeni belőle, mint MacGyver. Van aki ezekből többet is tud egyszerre, és persze nyilván sokan kimaradtak a felsorolásból.
Röviden, mindenkinek megvan a maga szerepe kis világunkba és így szép is és cukormázas is lenne a társadalmunk. De vannak azok, akik azt képzelik ehhez mindegyikhez értenek. Persze belőlük is több féle van, a kevésbé veszélyesek a szomszédunkban élő vendégmunkások, akiknek mindenről van papírja és bármilyen foglalkozást sorolsz fel a kőművestől a fogászig, ők érteni fogják. A veszélyesebb viszont az, aki nem külön, hanem globálisan véli érteni az egész világmindenséget. Ők az egoisták. Belőlük lesznek az ügyvédek, az informatikusok, de mind közül a legveszélyesebbek a politikusok. Az elsők bonyolult mondatokat gyártanak, amit így is úgy is lehet értelmezni és lényegében ebből a csűrés csavarásból élnek. Mindig azé a törvény aki többet fizet. A második kategória lényegében ugyan ezt csinálja csak ott nem törvényeknek és paragrafusoknak hívják őket, hanem programozási nyelveknek és szoftvereknek. Minél bonyolultabb annál jobb, a lényeg, hogy sose legyen olyan gép amin egy szoftver lefusson megfelelő sebességgel. Így egyből a marketingeseknek és az alkatrészgyártóknak is van elég munkájuk. Viszont ez a két tevékenység még mindig „ártatlan” játszadozás a harmadik kategóriához képest. Ezek ugyanis remekül képesek manipulálni az emberek gondolkodásmódját. Elhitetik velünk, hogy tényleg értenek ahhoz amit csinálnak, eladnak nekünk olyan törvényeket és szoftvereket amik nem jók semmire, elhitetik velünk, hogy a minimálbérből és a nyugdíjból is remekül meg lehet élni. Hogy mindezért csak csekély árat kell fizetnünk némi adó formájában. Hogy egy olyan országban élünk ami valami csoda! Mindenkinél csökkennek a gazdasági mutatók, csak itt nem és persze egyre több és több munkahely létesül. Még azt is megmagyarázzák, hogy az a csúnya szmog az autók miatt van elsősorban és nem amiatt, mert az embereknek nincs pénzük gázfűtésre, vagy annál még sokkal hatékonyabb energiaforrásokra, amikkel fűteni lehet és tényleg nem szennyezik a környezetet. Helyette az erdőink elégetésével fával és minden mással, ami éghető - gyújtanak be. De ez nem igaz, mert az autók okozzák, de nem a BKV több millió km-t futott buszai, hanem az autók, ezért kötelességünk környezetvédelmi adót fizetni. Izé, szmog főként csak fűtési szezonban szokott kialakulni… System Error… ReLoaded… ReWrite… télen bizonyára a fel-leszálló légmozgás és a felhőképződés okozza a káros részecskék felgyülemlését… És különben is remek gyógyszergyártóink vannak, amik mindenre jók, csak persze magát a bajt nem kezelik, helyette viszont cserébe kaphatunk még 8 másikat a mellékhatások miatt, amire szintén vannak remek gyógyszerek…
Beteg világ. :( Elnézést a kitérőért... Ja, és bocsánat a sok helyesírási hiba miatt! Sajnos nem vagyok jó helyesíró. Viszont most kicsit elvonulok. Úgy olvastam végre valaki kitalálta elméletben már, a hiányzó alkatrészemet a fluxus kondenzátort. Ezért most csinálom tovább a teleportálós térhajtóművet. Aztán, ha elkészül elrepülök a Holdra, és ott gerjesztek egy féregjáratot, amin keresztül átviszem magammal egy messzi - messzi galaxisba. SM De ne aggódjatok, majd lesz helyette szépen világító LED technológiás virtuális műhold, és az AnimeWebet pedig fejleszti tovább a hasonmás androidom. Szóval nem maradtok frissítések nélkül. :)


2012.10.12. 08:15
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Szép monológ, kár, hogy totálisan OFFTOPIK továbbá a szabályzatban is benne van, hogy NEM POLITIZÁLUNK.

MODERÁTORI STOP, és térjünk vissza a helyesírásra.
Ezzel kapcsolatosan ma az gondolkoztatott el, hogy milyen érdekes, vannak egyébként értelmes, intelligens emberek. Nem kell zseninek lenni, csak azt mondom, értelmes emberek, mint azért a többség. Meg tudnak jegyezni egy csomó mindent, pl. az autójukkal kapcsolatos részleteket és adatokat, vagy ami a munkájukhoz kell. Akkor hogyan lehet, hogy egy egyszerű szabályt többszöri elmondásra sem tudnak megjegyezni? Lehet, hogy néha felcserélik a j-t meg az ly-t, oké, lehet, hogy valamit úgy írnak le, ahogy hallják, vagy hallani vélik, olyannal is találkoztam már, aki maga is rosszul ejti az adott szót. Lehet, hogy keverik két nagyon hasonlóan hangzó szó jelentését - és morwen, az adoptáció-adaptáció szerintem igen hasonló a bürokrácia-bürokrációra, bármilyen furcsa, sokan használják (!) a neten az utóbbit, csak keress rá, pedig ilyen szó nincs is, a másik esetben legalább mindkettő létező szó.
De azt nem értem, miért esik olyan nehezen megjegyezni, hogy a tulajdonnevek nagy kezdőbetűvel írandók. Egy ember neve, egy ország neve.


2012.10.12. 09:23
Profil
Samurai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.16. 14:47
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
A bürokráciát elgépeltem, nem gondoltam komolyan, hogy úgy kell írni. Amúgy én most népszámlálási adatlapokat rögzítek, és van szöveges rész is, amiben le kell írni ki mit tanult meg dolgozik. Most képzelhetitek milyen szövegekkel találkozok minden nap. Kis ízelítő:

informatikai menedesment
heggesztő
földfeletti vályár
egyetemi dócens
ovodapedagógus
babaszittör
novusz interiör hungari kft
zcwak unicum
karósszéria lakatos
röggen aszisztens
hygéniás assziszt.
egésségügyi maneger
osan, teszkó, ábc
jútenyésztő
phicológus
vendégtartó vállalkozó

És ezek még csak az elírások, vannak a vicces kedvűek, meg akik olvashatatlanul írnak, akiknek fogalmuk sincs mit dolgoznak meg hol, meg akik szépen körülírják, hogy pl. múzeum: régi értékek bemutatása és a magyar posta postai szolgáltatásokat nyújt stb. Szóval a hiányzó ékezetekre, a értelmetlen kötőjelekre, mássalhangzó kettőzésekre már fel se figyelek. Ráadásul mindent úgy kell begépelnünk, ahogy látjuk, mert a KSH biztos nézni fogja hány százalékunk tud helyesen írni.

Másrészt vedd figyelembe, hogy a neten nem a nyelvhelyesség a legfontosabb, hanem az érthetőség. A baj akkor van, ha a delikvens nem sietségből írja rosszul a dolgokat, hanem iskolában, dolgozatban is, mert nem tudja, hogy van helyesen.


2012.10.12. 13:39
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Tudom, hogy te elírtad, de a neten komolyan vannak olyanok, akik ezt így használják.

A felsoroltakból a "jútenyésztő" tetszett a legjobban! XD XD

Az utolsó mondattal egyetértek, bárki és mindenki hibázik sietségből vagy pillanatnyi figyelmetlenségből, de még ha a neten vagyunk is, azért vannak helyek, ahol a hibák - főleg a nem sietségből származóak - nem elnézendőek.


2012.10.12. 15:21
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Találtam valami totál érdekeset: http://nyelvor.c3.hu/period/1221/122106.pdf


2013.06.17. 15:10
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Találtam egy nagyon hasznos online elválasztót, főleg szerkesztőknek, de fordítóknak is ajánlom. ;) Ha nem vagytok biztosak benne, hogyan kell elválasztani, tagolni egy szót, írjátok be ide: http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/hyph


2014.01.03. 14:53
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Kérdés: miért kell a táplálékkiegészítő szót egybe írni? Miért nem kötőjeles?


2014.01.10. 13:01
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.13. 23:15
Hozzászólások: 618
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Szerintem azért, mert kéttagú összetétel. Minden kéttagú összetételt egybe kell írni szótagszámtól függetlenül. Legalábbis legjobb tudomásom szerint így van :D

_________________
~ Shiratori kun


2014.01.10. 14:46
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Topik fel: http://storieskim.blogspot.hu/2013/07/a ... siras.html


2014.04.15. 10:06
Profil
Samurai
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.16. 14:47
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Tudom nem épp ide illő, mert nem magyar helyesirás, de én itt a hajón olyan feliratokat látok cimkéken hogy brawn sugar (brown sugar), froasted flakes (frosted) vagy a kedvencem: Raising Brain (Raisin Bran). Az emberek neveit meg hagyjuk, sok különböző kultúra, az én nevemet se tudja mindenki kiejteni (indonézeknek nem megy a V ezért lábente), de Szabolcs nevű munkatársamnak még nehezebb dolga van, ő már arra is hallgat ha zábónak vagy szavónak hivják.

Egyébként kis érdekesség, Bali szigetén (indonézia nyugati részén) a születés sorrendje szerint adnak nevet az embereknek. Pl az elsőszülött Wayan, Putu vagy Gede, és ezt is használják hétköznap. Ezért szoktam sokszor 2-3 Putuval együtt álldogálni a liftben. Ezen kivül még az adott kasztba tartozóknak is megvannak a neveik, ez után jön a saját, keresztnév, családnév viszont nincs. Szóval a neveik jelentése kb olyasmi hogy 'a másodszülött fiú, Béla aki az xy kasztba tartozik'.



2014.04.15. 20:11
Profil
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.02. 18:48
Hozzászólások: 2292
Hozzászólás Re: Helyesírási kiskáté
Változtak a magyar helyesírás szabályai (már kint az új szótár).*
http://eduline.hu/kozoktatas/2013/3/11/ ... tar_SJP00N

Rövid véleményem: ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!
Bővebben a lentivel értek egyet:
http://www.nyest.hu/hirek/valtozik-a-he ... -esszeruen

*Bővebben: http://www.nyest.hu/hirek/mi-valtozik-a ... balyzatban
http://www.nyest.hu/hirek/mi-ujsag-a-helyesirasban


2015.12.02. 11:31
Profil
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 31 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
cron