Ez a művészanime Miyazawa Kenji azonos című novellája, azaz inkább rémmeséje alapján keletkezett (melyet elolvashattok a Fan részlegben az írások között). Az eredeti mű 1921-22 táján keletkezett, és 1924-ben került kiadásra a címét viselő gyűjteményes mesekötetben. Ma ez a történet minden japán általános iskolában kötelező olvasmány, és Miyazawa egyik legismertebb alkotása.
A történet témája „ember vs. természet”. A szereplők két vadász, akik egy mély rengetegben eltévednek, majd egy különös étteremre bukkannak a vadon közepén. Ebben az épületben szobáról szobára járva számos rendelkezést kell követniük, melyek között elég különösek is vannak, ám az étkezés a végére húzódik… És hogy mi lesz az étel, azt inkább mesélje el maga a sztori. Mindenesetre Miyazawa úgy tűnik, nem kedvelte a vadászokat. :)
A történetnek két animált adaptációja született, az első még 1958-ban, ez a második pedig 1991-ben (már források szerint 1993-ban), Okamoto Tadanari, majd az ő munkáját halála után befejező Kawamoto Kihachirou készítésében. A mindössze 19 perces mű művészfilmként messze áll a szokásos animék megjelenésvilágától, mind karakterdizájn, mind pedig színbeli megjelenés terén, ugyanis szépia tónusban játszódik az egész, akár valami régi film. Történetileg pedig meglehetősen sötét adaptációja az eredetileg gyerekek számára írt sztorinak. Az eredeti történethez képest számos új elemet adtak hozzá, amely azonban nem könnyíti meg a mese követését és időnként meglehetősen történetidegenek. Különösen a movie vége felé, ezért egyesek szerint ezeket a részeket már az eredeti rendező halála után adták hozzá.
Én részemről kíváncsi voltam az eredeti novellára, amely sokkal érthetőbb és egységesebb, mint ez az anime, és megvilágít számos pontot, ami itt nehezen érthető. Ezért aztán fogtam és lefordítottam (angol fordítás alapján), hogy ti is el tudjátok olvasni, ha kedvetek támad. Tipp: előbb nézzétek meg az animét, és csak utána olvassátok el a sztorit! |